Program mentoringowy dla początkujących badaczy_ek
Program jest inicjatywą mającą na celu zachęcanie początkujących badaczy_ek do podejmowania własnych inicjatyw badawczych, związanych z szeroko rozumianym obszarem kultury. Ma za zadanie wspieranie autorskich badań, przy jednoczesnym niesieniu pomocy w świadomym planowaniu i realizowaniu projektu badawczego.
Zespoły biorące udział w programie mogą liczyć na bieżące wsparcie zarówno ze strony koordynatorów, którzy będą czuwać nad kwestiami technicznymi, jak i Mentorów_ek (będących członkami stowarzyszenia), wspierających radą i pomocą merytoryczną. To unikatowa okazja do realizacji własnych badań pod okiem doświadczonych ekspertów_ek!
Dla kogo?
Program adresowany jest do osób pełnoletnich, szczególnie posiadających status studenta lub doktoranta, będących początkującymi badaczami, tj. nieposiadających udokumentowanego doświadczenia w prowadzeniu projektów naukowych.
Co można badać?
W szczególności interesują nas badania z obszarów:
- organizacji sektora kultury i kreatywnego
- edukacji kulturalnej
- procesów zarządczych w organizacjach kultury, dziedzictwa kulturowego i sektora kreatywnego
- nowych technologii w sektorze kultury i kreatywnym
- nowych trendów w obszarze zarządzania kulturą
- mediów społecznościowych w sektorze kultury i kreatywnym
- kadr kultury
- działalności artystyczna, sektora sztuki
Jesteśmy otwarci na dodatkowe propozycje! Jeśli tylko macie pomysł na jakieś badania, nie wahajcie się zgłosić do Projektu.
Jak wygląda praca w Projekcie Mentoringowym?
W październiku otwieramy nabór do Programu – czekamy na Wasze zgłoszenia poprzez formularz. Wyniki poznacie maksymalnie po 14 dniach od nadesłania zgłoszenia. Jeśli Wasz pomysł zostanie zaakceptowany, zaprosimy Was na krótkie spotkanie online – niczym się nie denerwujcie, to nie rozmowa rekrutacyjna! Chcemy Was po prostu trochę bliżej poznać zanim rozpoczniecie swoją pracę 🙂 Jeśli Wasz pomysł zostanie zaakceptowany, w listopadzie zaprosimy Was na wstępne szkolenia z zakresu metodologii badań czy redakcji raportu końcowego. Spotkacie się też wtedy ze swoimi Mentorami_kami, by ustalić z nimi szczegółowy plan współpracy. Prace badawcze powinny potrwać maksymalnie 6 miesięcy, czyli od grudnia do maja. W połowie tych prac, na przełomie lutego i marca, poprosimy Was o wypełnienie krótkiej, ewaluacyjnej ankiety śródprojektowej, która pozwoli nam zorientować się, na jakim etapie badań jesteście. W czerwcu czekamy na Wasze raporty końcowe, zaprosimy Was także wraz z Mentorami_kami na ewaluację całego projektu. Wasz raport zostanie przekazany do recenzji, a następnie – po uzyskaniu pozytywnej oceny – opublikowany na stronie internetowej IBOKa.
Jaki jest harmonogram realizacji projektów?
- nabór do edycji 2024/2025: od 7 października do 11 listopada 2024 r.
- październik: zgłoszenia do programu i rozmowy wstępne z uczestnikami (ogłoszenie wyników naboru: 14 dni po nadesłaniu zgłoszenia)
- listopad: szkolenia wstępne i spotkania z Mentorami_kami
- grudzień – maj: prace badawcze
- koniec lutego/początek marca: ankieta ewaluacyjna śródprojektowa
- czerwiec: złożenie raportów końcowych i ewaluacja projektów
- lipiec-sierpień: publikacja raportów na stronie internetowej IBOK
Jak można aplikować?
- zbierz minimalnie dwu-, maksymalnie czteroosobowy zespół badawczy, z którym chcesz i lubisz pracować
- wspólnie zaplanujcie projekt badawczy, który będzie trwał maksymalnie 6 miesięcy
- wypełnijcie formularz (link) zgłoszeniowy do Programu Mentoringowego IBOK
- w terminie do 14 dni od przesłania zgłoszenia spodziewajcie się kontaktu ze strony koordynatorów programu, którzy poinformują Was o wynikach rekrutacji!
Koordynatorka Programu Mentoringowego:
Adres kontaktowy:
mentoring@ibok.org.pl