Systematycznie, czyli jak? O specyfice zarządzania zaangażowaniem wolontariuszy systematycznych w organizacjach kultury
Można odnieść wrażenie, że o wolontariacie napisano dotychczas tak wiele i na tak różne sposoby, że podejmowanie tego tematu po raz kolejny nie może przynieść żadnej nowej perspektywy. Tymczasem zagadnienie to nie tylko dociera do coraz szerszych grup odbiorców, ale także rozwija się i ewoluuje, przyjmując nowe i redefiniując istniejące formy. Wolontariat kojarzony głównie z działalnością charytatywną staje się obecnie ciekawą formułą do realizacji szerokiej gamy codziennych zadań organizacji, należących zarówno do sektora pozarządowego, jak i publicznego i prywatnego.
Stowarzyszenie IBOK współpracuje z wolontariuszami od początku swojej działalności, która choć relatywnie wąska tematycznie, pozwala oferować różne możliwości zaangażowania. Istotnym momentem dla rozwoju posiadanej oferty wolontariackiej było przystąpienie do realizacji projektu „WOW w IBOK-u! Wsparcie organizacji wolontariatu systematycznego 2024-2026”. Projekt ten jest realizowany przez nasze Stowarzyszenie w ramach programu wsparcia finansowego Narodowego Instytutu Wolności w ramach zadania Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030, w programie „Wsparcie organizacji wolontariatu w NGO – WOW w NGO!”.
Głównym założeniem programu jest postawienie akcentu na rozwój wolontariatu systematycznego, będącego formą długotrwałego zaangażowania na rzecz organizacji, które nie jest jednak wolontariatem w formie stałej. Założenia przeprowadzonego badania bazowały na posiadanych doświadczeniach organizacyjnych, a także na praktycznym doświadczeniu pracy zespołu badawczego, zarówno w charakterze wolontariuszy, jak i koordynatorów.
Oddajemy w ręce Czytelników opracowanie będące wynikiem badań jakościowych dotyczących zagadnienia wolontariatu systematycznego, przeprowadzonych w 2024 roku. W pierwszej części raportu dr Aleksandra Mazurek przybliża czytelnikom najważniejsze informacje związane z zagadnieniem wolontariatu, odnosząc je do współczesnych kontekstów funkcjonowania organizacji. W drugiej części, zatytułowanej „Polscy wolontariusze i ich praca w liczbach”, prezentujemy dane ilościowe dotyczące aktywności organizacji i wolontariuszy, monitorowanej za pośrednictwem Systemu Obsługi Wolontariatu (SOW) – ogólnopolskiej platformy stworzonej w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018–2030. W dalszej części Maria Konrad, Klara Korejba i dr Aleksandra Mazurek przedstawiają wyniki analizy jakościowej trzech wybranych organizacji posiadających ofertę zaangażowania dla wolontariuszy systematycznych. W ostatniej części raportu zgromadzone zostały wnioski badawcze, a także przyszłe, potencjalne kierunki eksploracji badawczej podjętego zagadnienia wolontariatu systematycznego.
Autorka raportu:
- dr Aleksandra Mazurek
Zespół badawczy:
- Maria Konrad
- Klara Korejba
- dr Aleksandra Mazurek
Osoby współpracujące:
- Recenzja: dr Magdalena Ochał (Kolektyw Badawczy)
- Korekta: Marta Kołpanowicz
- Projekt graficzny, skład, łamanie: Weronika Trębacz