Uczestnictwo osób z utratą wzroku w kulturze

Miło nam poinformować, że Grażyna Gocel i Hanna Pasterny realizują projekt badawczy: „Uczestnictwo osób z utratą wzroku w kulturze” w ramach programu mentoringowego IBOK. Na mentorkę projektu została wybrana Maja Gawryołek-Osińska. Wyniki badań zostaną opublikowane na stronie IBOKa.

Utrata wzroku stanowi poważne wyzwanie dla dotkniętych nią osób. Przejście ze świata osób widzących, aktywnych uczestników kultury “wzrokocentrycznej” i wkroczenie w sytuację braku zdolności widzenia jest często barierą, którą niezmiernie trudno samodzielnie przekroczyć. W tej sytuacji często następuje wycofanie się z życia społecznego a w tym aktywnego uczestnictwa w kulturze. W społeczeństwie zauważalny jest brak wiedzy na ten temat a krążące stereotypy, uprzedzenia czy wręcz dyskryminacja potęgują wykluczenie. Celem badania będzie próba uchwycenia sposobu myślenia osób, które doświadczyły utraty wzroku oraz zdefiniowania w jaki sposób osoba, która kiedyś widziała wyobraża sobie swoje uczestnictwo w kulturze po utracie wzroku. Podczas prac badawczych uwaga będzie skupiona na specyfice problemu czyli procesie przejścia, tranzycji i jakie czynniki, oraz w jaki sposób, mogą wpłynąć na uczestnictwo w kulturze osób, które doświadczyły utraty wzroku. Planowana główna metoda jest technika jakościowa czyli wywiady indywidualne IDI/TDI a jako dodatkowa metoda obserwacyjna.

Program Mentoringowy Instytutu Badań Organizacji Kultury – IBOK skierowany jest do studentów_ek i/lub doktorantów_ek, które_rzy mają ciekawy pomysł na badania w obszarze kultury i chcą poszerzyć swoje umiejętności badawcze pod okiem doświadczonego badacza. Program jest inicjatywą mającą na celu zachęcanie studentów i doktorantów do podejmowania własnych inicjatyw badawczych. Ma za zadanie wspieranie autorskich badań, przy jednoczesnym niesieniu pomocy w świadomym planowaniu i realizowaniu projektu badawczego.

Więcej informacji o programie mentoringowym IBOK i formularz zgłoszeń: www.ibok.org.pl/projekty/mentoring