Projektowanie instytucji kultury przyjaznych dla mężczyzn

Tematem spotkania będzie prezentacja badań nad ograniczoną obecnością mężczyzn w instytucjach kultury. Wystąpienie poświęcone będzie charakterystyce uwarunkowań funkcjonowania sektora kultury w kontekście reagowania na oczekiwania i potrzeby mężczyzn jako uczestników instytucjonalnego życia kulturalnego.
Z istniejących badań wynika, że kontekst płci kulturowej oraz stereotypów związanych z postrzeganiem ról społecznych przekłada się na sposoby praktykowania kultury. W porównaniu z kobietami mężczyźni w mniejszym stopniu podejmują aktywności kulturalne, a ich poziom zaangażowania w uczestnictwo w kulturze jest niższy. Odwoływanie się w projektowaniu działalności instytucji kultury do stereotypowych wyobrażeń o płci kulturowej pogłębia feminizację świata kultury, a przez to może zwiększać dystans między instytucjonalnym sektorem kultury a mężczyznami jako odbiorcami działań kulturalnych.
W wystąpieniu omówione zostaną przyczyny męskiego (auto)wykluczenia z instytucjonalnej oferty kulturalnej oraz wyzwania, jakie wiążą się z przełamywaniem strukturalnego niedopasowania propozycji instytucjonalnych sektora kultury do oczekiwań i potrzeb mężczyzn-odbiorców.
- Termin: 9 kwietnia 2025 r., godz. 10:00 (środa)
- Miejsce: on-line (platforma ClickMeeting)
- Prowadzący: dr Krzysztof Stachura
- Link do formularza zapisów

dr Krzysztof Stachura – adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, członek Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą. Jego zainteresowania naukowe obejmują modele działania podmiotów z sektora kultury, praktyki uczestnictwa w kulturze oraz antropologię nowych technologii. Współautor koncepcji poszerzenia pola kultury. Prowadzi badania kadr kultury oraz kondycji sektora kultury. Zajmuje się analizą strukturalnych przemian sektora kultury w Polsce oraz strategii transformacji polskich instytucji kultury.