Minigranty 2024 – nabór zakończony

Z niekrytą radością przedstawiamy wyniki projektów zrealizowanych przez naszych Wolontariuszy w ramach Minigrantów 2024!

Minigrant 1: Dostępna Filharmonia: Promowanie integracji w Filharmonii Krakowskiej poprzez język i obraz.

Lider: Elżbieta Król-Dryja

W ramach projektu zakupiono tabliczki nadklamkowe z nazwą pomieszczeń w języku polskim oraz w alfabecie Braille’a, a także przygotowano film promujący dostępność w Filharmonii im. Szymanowskiego w Krakowie.

W ramach przyznanego Minigrantu zostały zakupione tabliczki nadklamkowe z nazwą pomieszczeń w języku polskim + w alfabecie braille’a oraz film promujący dostępność w Filharmonii Krakowskiej, który będzie umieszczony na stronie internetowej Filharmonii im. K. Szymanowskiego w zakładce dostępność, pod linkiem Filharmonia Krakowska.

Z projektu korzysta społeczność lokalna ze szczególnym uwzględnieniem osób niewidomych i słabowidzących, gdyż dzięki projektowi został sfinansowany zakup tabliczek, które to umożliwiają pomoc w poruszaniu się po budynku.

Serdecznie dziękujemy Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz dyrektorowi Mateuszowi Prendocie za możliwość realizacji Minigrantu. Szczególne podziękowania kierujemy do osób bezpośrednio zaangażowanych w projekt: Monice Kij, Natalii Spryncy,, osobie niewidomej oraz wolontariuszkom Elżbiecie i Annie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego przedsięwzięcia i zapraszamy do Filharmonii Krakowskiej, aby osobiście przekonać się o wprowadzonych udogodnieniach.

Minigrant 2: Zielony Ogród

Lider: Justyna Szuba

W ramach projektu stworzony został obszar do sadzenia kwiatów i ziół, o które każdego dnia dbać będą Dzieci z Przedszkola. Na otwarcie „Zielonego Ogrodu” zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Dzielnicy Miejskiej oraz Rodzice. Podczas otwarcia odbyły się zajęcia o sadzeniu roślin oraz Quiz wiedzy. Zaproszeni Goście oraz Dzieci w zakupionych skrzyniach wspólnie zasadzili lawendę, aksamitkę oraz różnego rodzaju zioła, m. in. miętę, bazylię, tymianek, oregano i zieloną pietruszkę. „Zielony Ogród” pomimo zakończenia projektu, tak naprawdę dopiero zaczyna swoją przygodę.

W otwarciu ogrodu uczestniczyło 85 osób, zakupiono 3 skrzynie, które pomieściły 16 80-litrowych worków ziemi, zasadzono łącznie ponad 60 sadzonek.

Minigrant 3: Wystawa plakatów Tadeusza Grabowskiego

Lider: Natalia Dydo

Wystawa pt. „Przez całe życie – plakat. Tadeusz Grabowski 1929-2020. Projektant, plakacista, pedagog” odbyła się w maju 2024 roku w Dydo Galerii Plakatu w Krakowie. Na wystawie zaprezentowano 50 plakatów Tadeusza Grabowskiego – od reklamowych przez okolicznościowe do kulturalnych. Tadeusz Grabowski był inicjatorem i organizatorem Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach oraz współorganizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykształcił wielu znakomitych artystów, wypracował program kształcenia w zakresie projektowania graficznego, ujmujący szeroki wachlarz zagadnień związanych z wizualnym komunikowaniem.
Na otwarciu wystawy pojawili się m.in. syn artysty, Tomasz Grabowski wraz z rodziną, Krzysztof Dydo
(kolekcjoner plakatów), prof. Władysław Pluta (grafik i plakacista), Patrycja Longawa (laureatka nagrody im. Prof. Tadeusza Grabowskiego na Biennale Plakatu Polskiego w 2023 roku w Katowicach, do której w ramach nagrody trafiło 60 plakatów stworzonych przez prof. Grabowskiego), którzy podzielili się swoimi
wspomnieniami o artyście. Plakat promujący wystawę zaprojektował uczeń Tadeusza Grabowskiego – Sebastian Kubica, uznany polski plakacista.

Minigrant 4: Młodzi mówią – popularyzacja wyników projektu badawczego wśród dziennikarek i dziennikarzy

Lider: Klara Korejba

26 czerwca 2024 roku w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone
popularyzacji wyników badań z projektu badawczego „Działania młodego pokolenia dziennikarek i
dziennikarzy w Radiu Nowy Świat i Radiu 357″. W wydarzeniu wzięło udział pięcioro zaproszonych
dziennikarzy/ek oraz dwie prowadzące. Twórczynie raportu zaprezentowały podsumowanie projektu
badawczego, a następnie przeprowadzono dyskusję z zaproszonymi dziennikarzami na temat wpływu młodego pokolenia na jakość przekazu mediów niezależnych. Ponadto dyskusja dotyczyła aktywności zawodowej młodych ludzi w mediach, ich rozwoju, przyszłości i kondycji współczesnego dziennikarstwa w Polsce.
Spotkanie miało na celu popularyzację wyników badań wśród środowiska dziennikarskiego oraz zwiększenie świadomości na temat roli młodych dziennikarzy i dziennikarek. Wydarzenie trwało dwie godziny, rozmowa z zaproszonymi gośćmi oraz późniejsza dyskusja z odbiorcami spotkania przyniosła wiele wartościowych wniosków i refleksji na temat roli młodych dziennikarzy w rozwoju radia w Polsce. Projekt zyskał wsparcie Faktycznego Domu Kultury, który poprzez organizację cyklu spotkań autorskich, realizuje swoje cele statutowe i wspiera rozwój niezależnych mediów.

Minigrant 5: Realizacja i upowszechnienie wyników badania muzeów prywatnych zrzeszonych w sieci Muzeów Domowych

Lider: Agnieszka Szostak

W ramach realizacji projektu przeprowadzone zostało badanie muzeów zrzeszonych w Sieci Muzeów Domowych, opracowanie wyniki badania. Powstał raport, który jest trwałym rezultatem projektu i został przekazany koordynatorom Sieci podczas corocznego spotkania. Wyniki badania liderka zaprezentowała podczas XVII Międzynarodowego Forum Muzeów Domowych „Małe, społeczne i prywatne muzea – problemy i propozycje”, które odbyło się w Kudowie Zdroju w dniach 19 – 22 września 2024 r.